ویندوز

جایگزین رایگان ویندوز ۷!

ویندوزدر پی نوشته ی احمدعلی با عنوان «بی فرهنگی آن هم از نوع مدرن» قرار شد که جایگزین های رایگانی برای نرم افزار های پولی مطرح کنیم.

برای شروع٬ قصد دارم برای ویندوز ۷ جایگزین هایی مطرح کنم.

برای مشاهده ی این جایگزین ها٬ ادامه ی مطلب را بخوانید. دانستن جایگزین ها ضرری ندارد! شاید از آن ها خوشتان بیاید!

من دو جایگزین مناسب در نظر دارم. یکی لینوکس است که احتمالا انتظارش را داشتید٬ و دیگری یک راه حل موقتی برای آنهایی است که خیلی ویندوزی هستند! Windows 8 نسخه های پیش نمایش و بتا!!

ابتدا در مورد ویندوز ۸ صحبت می کنم: در زمان نوشته شدن این ارسال٬ ویندوز ۸ نسخه ی «پیش نمایشِ توسعه دهنده» قابل دانلود است. در حال حاضر٬ من برای کار هایم از این سیستم عامل استفاده می کنم که البته باگ هایی دارد٬ اما دست کم فعلاً رایگان است…

لینک های دانلود ویندوز ۸ نسخه ی پیش نمایش توسعه دهنده از وبگاه مایکروسافت

ولی باید توجه داشته باشید که این نسخه٬ موقتی است. البته بعداً نسخه های بتا و RC هم عرضه خواهد شد اما آن ها هم مدتی بعد Expire‌ می شوند.

اگر به دنبال راه حل دائمی می گردید٬ من به شما اوبونتو را پیشنهاد می کنم!

اوبونتو (به انگلیسی Ubuntu‌ ) یکی از سیستم عامل های مشهور لینوکسی است که طرفدارانِ به نسبت زیادی دارد.

این سیستم عامل در حال حاضر بر روی همه ی کامپیوتر ها (هر گونه ای٬ شخصی یا سرور) قابل نصب است و به زودی بر روی گوشی های هوشمند٬ تبلت ها و تلویزیون های هوشمند هم قابل نصب خواهد شد. پس بد نیست که پیش از اینکه روی گوشی هوشمند شما اوبونتو نصب باشد٬ قبلاً این سیستم عامل را دیده باشید!

با توجه به اینکه این سیستم عامل٬ متن باز است٬ امنیت آن بالاتر است (حتی جاسوسی هم در آن امکان پذیر نیست – چون همه خواهند فهمید!) و همچنین به گفته ی برخی (مثل محمد جان!) باگ های کمتری دارد.

رابط کاربری این سیستم عامل هم به تازگی ویرایش یافته و رابط Unity به آن اضافه شده که از لحاظ هایی به رابط کاربری «مترو» ی ویندوز ۸ شباهت دارد.

اوبونتو هم رایگان است و می توانید آنرا از اینجا دانلود و نصب نمایید! البته نصب آن به راهنما نیاز دارد که احتمالا محمد به زودی راهنمای آن را هم در وبنوشت خواهد گذاشت.

همچنین می توانید اوبونتو را قبل از نصب٬ از روی سی دی امتحان کنید! (قابلیت Live CD) با این تفاوت که از روی سی دی٬ سیستم عامل کند تر اجرا خواهد شد.

نصب کننده ی اوبونتو روی یک سی دی جا خواهد شد! نرم افزار های آن هم از طریق برنامه ای درون آن قابل نصب است!

در مورد پشتیبانی اوبونتو هم نگران نباشید! می توانید به این سایت مراجعه کنید یا در تالار گفتگوی فارسی اوبونتو سؤال های خود را بپرسید! البته٬ محمد جان (نویسنده ی جدید وبنوشت ۲برنامه نویس) هم از این جور چیز ها زیاد سر در می آورد!

پی‏نوشت: بنابر توصیه‏ی دوست عزیز ساسان، که از وب‏نویس‏های مشهور دنیای آزاد هستند، در کنار اوبونتو، لینوکس مینت و Mageia هم توزیع‌های خوبی برای شروع به حساب میان http://mageia.org/en

آیا با لینوکس یا ویندوز ۸ تجربه ای داشته اید؟ آیا جایگزین دیگری می شناسید؟ آنرا با ما در میان بگذارید!

0 دیدگاه در “جایگزین رایگان ویندوز ۷!

  1. سلام آقا ساسان!
   از توصیه شما سپاسگزارم!
   شرمنده من زیاد لینوکس کار نکردم فقط اوبونتو رو میشناسم! ;)

   پی‏نوشت: راستی، توصیه‏ی شما رو به متن نوشته افزودم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *