کیبورد استاندارد پارسی

استفاده از کیبورد استاندارد پارسی، علاوه بر استاندارد بودنش، مزیت‌های دیگری نیز دارد. توصیه می‌کنیم حتماً آن‌را روی کامپیوتر خود نصب کنید!

مایکروسافت تا «ویندوز ۷» از کیبورد استاندارد پارسی در سیستم‌عامل خود استفاده نمی‌کرد و چینش کیبورد دیگری را برای زبان پارسی قرار داده بود. اما در ویندوز ۸، مایکروسافت کیبرد استاندارد پارسی را هم تحت عنوان (Persian (Standard قرار داده است.

از بزرگ‌ترین خوبی‌های این چینش، امکان تایپ نیم‌فاصله به وسیله‌ی Shift+Space است. (در کیبورد پیش‌فرض ویندوز ۷ نیز می‌توان با Ctrl+Shift+4 نیم‌فاصله گذاشت. اما…!)

دیگر ویژگی مهم این کیبورد این است که می‌توانید اعداد پارسی را به راحتی تایپ نمایید و مشکلی نخواهید داشت. هنگامی که زبان سیستم پارسی باشد، اعداد بالای حروف (در کیبورد!)، اعداد پارسی (۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰) را تایپ می‌کنند و اعداد Numpad، اعداد انگلیسی را می‌نویسند.

البته برای نصب این کیبورد باید دسترسی مدیر به کامپیوتر داشته باشید. در این صورت، می‏توانید به جای برنامه‏های جایگزین، با دانلود کیبورد استاندارد پارسی، برای همیشه مشکل خود را حل کنید. اما اگر این دسترسی را ندارید یا تنها گاهی اوقات می‏خواهید از ارقام پارسی استفاده کنید، می‏توانید از نرم‏افزار رایگان، پرتابل و متن‏بازی استفاده کنید که محمدامین بندعلی نوشته‏اند. توضیح‏ها و دریافت نرم افزار «ارقام فارسی». شایان ذکر است که بنابر گفته‏ی خود آقای بندعلی، ممکن است در نسخه‏ی بعدی این نرم‏افزار، امکان‏هایی از جمله امکان درج نیم‏فاصله با Shift+Space نیز افزوده خواهد شد.

**اگر می‏خواهید از کیبورد با چینش مایکروسافت ویندوز ۷ استفاده کنید اما با Shift+Space، نیم‏فاصله هم داشته باشید، این را دانلود و نصب کنید. اگر هم کیبورد مایکروسافت + نیم‏فاصله + ارقام پارسی را می‏خواهید، علاوه بر کیبوردی که دو خط پیش پیوند آن را برای دانلود گذاشتم، نرم افزار «ارقام فارسی» را نیز دانلود و اجرا کنید.

شماری از تفاوت‌های این کیبورد با کیبورد مایکروسافت ویندوز ۷ بر اساس ویکی‌پدیا:

 1. اعداد را می‌توانید به درستی فارسی بنویسید. (۱۲۳۴۵۶۷۸۹۰)
 2. «⇧ Shift و Space» برابر با نیم‌فاصله است. (مثل: نیم‌بها)
 3. «⇧ Shift و -» دیگر با زیرخط (Underline) تفاوت دارد و کشش فاصله است. (مثل: نـــــــــــــــــــیم‌بها)
 4. «ی» و «ک» فارسی هستند. (بدون دو نقطه در زیر «ي» و بدون همزه روی «ك».)
 5. «پ» روی کلید M قرار دارد.
 6. «ژ» روی «⇧ Shift و C» قرار دارد.
 7. «ویرگول» روی «⇧ Shift و 7» قرار دارد.
 8. حرکت‌ها، تشدید و تنوین‌ها نیز به وسیلهٔ کلیدهای ترکیبی «⇧ Shift و Q..U» قابل دسترسی است.
 9. «ئ» روی «⇧ Shift و S» است.
 10. «ء» روی «⇧ Shift و M» است.
 11. «أ» روی «⇧ Shift و G» است.
 12. (همزهٔ کوچک) روی «⇧ Shift و N» است.
 13. و…
صفحه‌کلید فارسی استاندارد ملی - شماره ۹۱۴۷
صفحه‌کلید فارسی استاندارد ملی – شماره ۹۱۴۷ (ISIRI 9147)
از نظر من، حتا اگر کار با این کیبورد برایتان دشوار است، خوب است با آن کار کنید تا به آن عادت کنید. (پس‌فردا می‌خواهید به ویندوز ۸ یا لینوکس بروید، می‌ترسم کارتان گیر کند!) چند روزه عادت می‌کنید! (تجربه شخصی!)
کلاً استاندارد بودن هم چیز خوبی است (و کلاس هم دارد!)

برای ویندوز، تا ویندوز ۷: نسخه‌ی ۲ کیبورد استاندارد پارسی را می‌توانید از اینجا دانلود و نصب کنید. شیوه‌ی نصب به صورت زیر است:

«زیپش» را باز کنید و محتویاتش را جایی ذخیره کنید. به محل ذخیره بروید و روی setup.exe دوکلیک کنید و مراحل نصب را انجام دهید.

نکته: صفحه‌کلید قدیمی «Persian» و صفحه‌کلید جدید نامش «Persian Experimental Standard» است (نسخهٔ جدیدتری با عنوان «Iranian Standard Persian» نیز وجود دارد). همان طور که در شکل مقابل مشاهده می‌کنید صفحه‌کلید قدیمی حذف شده و صفحه کلید جدید جایگزین آن گشته است.

انتخاب کیبورد استاندارد پارسی در ویندوز ویستا و ۷
انتخاب کیبورد استاندارد پارسی در ویندوز ویستا و ۷

برای ویندوز ۸ و البته لینوکس: کیبورد پیش‌فرض ویندوز ۸ و لینوکس برای زبان پارسی، همان کیبورد استاندارد پارسی است! نیازی به هیچ کاری نیست!

**کیبورد استاندارد پارسی در ویندوز ۸ به نام (Persian (Standard وجود دارد.

در مک‌او‌اس نسخه‌ی ۱۰، می‌توانید بر اساس مراحل زیر، کیبورد استاندارد پارسی را فعال نمایید:

 1. در منوی اپل، گزینهٔ System Preferences را انتخاب کنید.
 2. گزینهٔ Language & Text را، که با نماد پرچم سازمان ملل مشخص شده، از سطر اول انتخاب کنید.
 3. سربرگ چهارم (Input Sources) را کلیک کنید.
 4. در لیست زبان‌ها، چند گزینه برای فارسی وجود دارند که با نقش پرچم ایران مشخص شده‌اند. صفحه‌کلید Persian ISIRI ۲۹۰۱ که با پرچم ایران مشخص شده‌است را انتخاب کنید.
 5. در سمت راست لیست زبان‌ها، روی گزینهٔ Show input menu in menubar کلیک کنید. زبان فارسی اکنون از طریق منوی بالای صفحه (سمت راست) قابل انتخاب است.

آیا استفاده از کیبورد استاندارد پارسی، کار درستی است؟ آیا ترک عادت تایپ با کیبورد قبلی ویندوز و استفاده از کیبورد استاندارد، می‌ارزد؟! آیا شما از نیم‌فاصله استفاده می‌کنید؟ به نظر شما، استفاده از ارقام پارسی -در وب یا هر جای دیگر- زیباتر نیست؟

منبع

 

10 دیدگاه در “کیبورد استاندارد پارسی

 1. “…از این رو، نیازی به استفاده از نرم‌افزار‌هایی که کار شما را دشوار می‌کنند (مثل این نمونه) نیست!…”

  جدّا؟ نرم‌افزاری که “من” برای نوشتنش زحمت کشیدم و رایگان و اپن سورس منتشرش کردم و “شما” قراره با یک کلیک اجراش کنید کار رو دشوار می‌کنه؟ پس من معنی و مفهوم کلمه‌ی دشوار رو هنوز نمی‌فهمم. استفاده از نرم‌افزار رایگان و با حجم ۲۰۰ کیلوبایت کار دشواریه؟ دانلود و استفاده از نرم‌افزار پرتبل کار دشواریه؟ اصل می‌دونید پرتبل به چه معناست؟ یا حاضر نشدین زحمت بکشین چند کیلوبایت دانلود کنین که ببینین نیاز به نصب داره یا نه؟! :|

  نه عزیز من! این دشواری نیست! این نوشتن پست‌هایی مثل این پست شماست که پیشرفت جامعه‌ی برنامه‌نویسان ایرانی رو دشوار می‌کنه! می‌خواستی کیبورد استاندارد معرفی کنی – دستت درد نکنه، نمی‌دونستم هست وگرنه همچین برنامه‌ای نمی‌نوشتم – می‌تونستی با یه لحن خیلی بهتر معرفی کنی و ذره‌ای برای کار یه هموطنت ارزش قائل باشی. متأسفانه باید بگم سایتتون از چشمم افتاد. بنابراین انتظاری هم ندارم که این کامنتم منتشر بشه.

  بدرود.

  1. درست می‏فرمایید. البته اشتباه بدی در نوشتن این وب‏نوشته کردم ولی قصد قلبی من به هیچ وجه توهین به شما نبود.
   در هر صورت، قبول دارم که جمله‏ای که نوشته بودم بسیار بد و عجولانه بود… از این رو، من شرمنده‏ام و یک عذر خواهی به شما بدهکارم. ببخشید که باعث آزرده‏خاطر شدن شما شدم.
   البته شما رو درک می‏کنم و عصبانیت شما کاملاً به جاست.
   در هر صورت، امیدوارم من رو ببخشید. و البته امیدوارم از این اشتباه‏ها نه در «دو برنامه‏نویس» و نه در هیچ وب‏نوشت دیگری پیش نیاید.

   پیروز باشید.

   پ.ن: وب‏نوشته را ویرایش نمودم.

   1. ببینید من با حرفی که زدید کاملا موافقم. مشخصه که آدم اگر از قابلیت‌های خود ویندوز و Layout خود کیبورد استفاده کنه، بهتر و استاندارد تر از روش‌هایی مثل کیبورد هوکینگ هست!

    جناب غیاثی، از شما به عنوان کسی که نوشته‌هاتون مخاطب داره انتظار نمی‌ره که اونطوری بنویسید یا عجولانه قضاوت کنید. وقتی با اون لحن بنویسید برنامه‌نویس رو از نوشتن برنامه‌های بعدی منصرف می‌کنید.

    ممنون که نوشته‌تون رو ویرایش کردید. به این قضیه به عنوان یک سوء تفاهم نگاه می‌کنم. دیدگاه‌های این نوشته رو هم بهتره بعد از اینکه خوندید حذف کنید. برای اینکه نشون بدم که قصد بنده هم فقط خیر و خوبی و کمک به هموطنان بوده، کیبورد استاندارد رو به زودی در وب‌سایتم معرفی می‌کنم و به عنوان یکی از ریفرنس‌ها آدرس این پستتون رو می‌دم.

    با تشکر.

  2. اول از همه باید بگم که من با نوشته‌ی مهدی موافق نبودم(الان تغییر کرده) ولی چند تا نکته به‌ذهنم رسید که فکر کنم بگم بد نباشه.
   «جدّا؟ نرم‌افزاری که “من” برای نوشتنش زحمت کشیدم و رایگان و اپن سورس منتشرش کردم و “شما” قراره با یک کلیک اجراش کنید کار رو دشوار می‌کنه؟…»
   بازم میگم که مهدی منظورش رو بد نوشته بود. شما که برنامه‌نویس هستید و با کامپیوتر آشنایی دارید باید بدونید که اجرای هر برنامه‌ای زمان‌بر هستش. این خیلی بهتره اگر به جای اجرای برنامه از امکانات ویندوز استفاده کرد و خوب اینکه به خاطر یه برنامه ساده کامپوتر کند بشه جالب نیست( قصدم از استفاده از واژه‌ی ساده توهین به کد شما نیست بلکه منظورم کاری‌ه که برنامه انجام می‌ده)

   «…این نوشتن پست‌هایی مثل این پست شماست که پیشرفت جامعه‌ی برنامه‌نویسان ایرانی رو دشوار می‌کنه!…»
   چرا؟

   1. حالا که نوشته ویرایش شده اما من دلایلم رو می‌نویسم براتون.

    “…شما که برنامه‌نویس هستید و با کامپیوتر آشنایی دارید باید بدونید که اجرای هر برنامه‌ای زمان‌بر هستش. این خیلی بهتره اگر به جای اجرای برنامه از امکانات ویندوز استفاده کرد و خوب اینکه به خاطر یه برنامه ساده کامپوتر کند بشه جالب نیست( قصدم از استفاده از واژه‌ی ساده توهین به کد شما نیست بلکه منظورم کاری‌ه که برنامه انجام می‌ده)…”
    بله دوست عزیز اجرای برنامه چند میلی‌ثانیه زمان می‌بره ولی بعد دیگه در System Tray هست و کاری با کسی نداره. مشخصه که استفاده از کیبورد استاندارد بهتره، تو پاسخ به دیدگاه جناب غیاثی هم عرض کردم. اما با توجه به قدرت کامپیوترهای امروزی فکر نمی‌کنم اشغال کردن ۶ الی ۷ مگابایت از حافظه‌ی رم باعث کندی اون بشه. ضمن اینکه این برنامه پرتبل هست و هیچ فایلی به هیچ جا کپی نمی‌کنه و با رجیستری هم کاری نداره پس موردی نیست که به وسیله‌ی اون باعث کندی کامپیوتر بشه.

    “…«…این نوشتن پست‌هایی مثل این پست شماست که پیشرفت جامعه‌ی برنامه‌نویسان ایرانی رو دشوار می‌کنه!…»
    چرا؟”
    به این علت که پیش از ویرایش لحن پست جوری بود که زحمت یک برنامه‌نویس کاملا بی‌ارزش تلقی شده بود. اگه کمی دقت کنید متوجه حرفم می‌شید :)

 2. به هرحال این نشان از طراحی “مزخرف” سایت پرشین-کامپیوتینگ می‌ده. خیلی عجبیه که گروهی با اون عظمت برای سیستم کیبورد استاندارد بیرون بده ولی بلد نباشه سایتو یه جوری طراحی کنه یا مطالب رو به نحوی قرار بده که کاربر بتونه ببینه! من از همون سایت اون بسته‌ای رو که شیفت+اسپیس رو به عنوان نیم‌فاصله اضافه می‌کرد آدرس داده بودم ولی اصلا نمی‌دونستم کیبورد استانداردش چه قابلیت‌هایی داره! آیا لازم نیست که یه گروه که یه زحمتی رو می‌کشه به شکل درست عرضه‌ش کنه؟ به همین علته که برنامه‌نویسی در ایران به جایی نمی‌رسه. من خودم (کس خاصی هم نیستم) بعد از نوشتن برنامم شاید به همون مقدار وقت برای آماده کردنش برای عرضه به عموم و آماده کردن پستش گذاشتم!

  اگه پرشین-کامپیوتینگ در یه ساختار درست محتواش رو عرضه می‌کرد، این مشکلات پیش نمی‌اومد. نه تو منوی سمت راست لینک صفحه‌ی توضیحات هست، نه تو صفحه‌ی اول ویکی‌ش توضیح یا عکسی داره! یه عنوان زده و یه لینک! به عنوان قابلیت کیبورد استاندارد هم فقط شیفت+اسپیس رو نوشته :-| آخه این چه جور عرضه کردن محتواست؟ کاربر که برای حل نیازش نباید معما حل کنه یا بیفته دنبال برنامه‌نویس؟!

  تا زمانی که افراد درک و شعور عرضه‌ی محتوا رو پیدا نکردن، متأسفانه اوضاع به همین شکلی که هست باقی می‌مونه.

  از سوء تفاهم‌های پیش اومده پوزش می‌خوام و بابت اینکه اصلاح کردید لحن نوشته رو مجددا تشکر می‌کنم. موفق باشید.

 3. از کیبورد فارسی پرشین کامپیوتینگ اصلا خوشم نیومد. خیلی کارای بیهوده ی دیگه هم انجام میده. احتمالا تا چند روز آینده نرم افزاری ارائه کنم که فقط dll فارسی ویندوز 8 رو با نسخه ویندوز 7 عوض کنه و کار دیگه‌ای نکنه!

 4. اگه ادم بخواد نامبرهای بالای کیبرد و فقط رو حالت شیفت بذاره باید چیکار کنه ؟ مثلا من میخوام وقتی شماره 5 رو میزنم علامت % رو بیاره بدون شیفت ؟ …راهکارعملی اگه دارید بدید ! بدون نرم افزارا …اگه با نرم افزار میشه خواهشا نام اون نرم افزار و روش کارش هم بگید لطفا ..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *