تغییر رفتار تاچ‌پد توی فدورا

من این رو این‌جا و پیدا کردم که برای اوبونتو توضیح داده بود، ولی توی فدورای من هم جواب داد و خوشحالم کرد :)

موضوع اینه که من از تاچ‌پدهای جدید که با زدن دوتا انگشت، بجای Middle Click، راست‌کلیک می‌کنن (و کلا قابلیت Middle Click ندارن) متنفرم!‌ یه دلیل‌ش اینه که توی وب‌گری، Middle Click خیلی کاربردیه و وقتی تاچ‌پدتون این رو نداشته باشه دردسرتون زیاد می‌شه. دلیل دیگه‌ش هم اینه که لپتاپی که ۴ سال باهاش دارم زندگی می‌کنم :) مثل بچه‌ی آدم برای ضرب (Tap) دو انگشتی، Middle Click رو در نظر گرفته و برای ضرب سه انگشتی راست کلیک.

دیروز که با فدورا با میزکار KDE کار می‌کردم، یکی از ویژگی‌های خوبش این بود که می‌شد توی تنظیمات‌ش بهش گفت که ضرب ۲ انگشتی چه کاری انجام بده و ضرب ۳ انگشتی چه کاری در صورتی که توی گنوم (بخونید نوُم)، من چنین چیزی ندیده بودم (حتی توی Tweak Tool).

و مثل همیشه گوگل به کمک شما میاد! همون‌طور که اول گفتم، مقاله‌ی منبع برای اوبونتو ذکر کرده بود ولی روی فدورا ۲۱ من با میزکار گنوم هم کار کرد (البته بعید می‌دونم به میزکار ربطی داشته باشه)

synclient TapButton2=2 && synclient TapButton3=3

پی‌نوشت منطقا فدورا سیستم عامل پیش‌فرض منِ برنامه‌نویس دات‌نتی نیست :) و تا وقتی که ویژوال استودیو برای لینوکس عرضه نشه (شتر در خواب بیند پنبه‌دانه :) ) هم نخواهد بود ولی من لینوکس و فدورا رو دوست دارم و خوش می‌گذره بهم توی این سیستم‌عامل :)

به‌روزرسانی در کمال تعجب، بعد از یه مدتی که این دستور رو زدم تنظیمات به حالت اولیه (ی نفرت اگیز!) برگشتن. بعد از کمی جست‌وجو، فهمیدم که باید به گنوم بگم که تنظیماتت رو هی به سیستم نگو! (چون واقعا تنظیمات synclient رو داشت عوض می‌کرد!)

برای این‌کار: dconf-editor رو اول نصب و بعد اجرا کردم (Dconf رو که سرچ کردم، بخش سرچ گفت توی استور چنین چیزی داریم و من هم از همون‌جا نصبش کردم (و در کمال تعجب با yum در حال اجرا در بک‌گراند تداخل نکرد.) و بعد رفتم به آدرس /org/gnome/settings-daemon/plugins/mouse/ و تیک active رو ورداشتم فوقع ما وقع :))

3 دیدگاه در “تغییر رفتار تاچ‌پد توی فدورا

    1. پلت‌فرم دات‌نت و کامپایلرهاش دارن متن‌باز می‌شن ولی Visual Studio IDE متن‌باز نشده. بلکه مایکروسافت Visual Studio Community رو متنشر کرد که رایگانه و به تیم‌های حداکثر ۵ نفره اجازه‌ی استفاده‌ی تجاری می‌ده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *