وقت خود را نجات دهید!

یکی از مهم‌ترین محدودیت‌هایی که ما در طول زندگی خود داریم زمان است (اصلا طول زندگی را همین زمان تعیین می‌کند!). افراد زیادی زمان خود را صرف به‌دست‌آوردن زمان بیشتر می‌کنند و افرادی دیگر مقدار اندکی از زمان خود را صرف بهبود استفاده از زمان خود می‌کنند. این کار با کمک مدیریت و برنامه‌ ریزی امکان‌پذیر است.

مدتهاست که وسایل الکترونیکی با زندگی ما پیوند خورده‌اند به‌طوری‌که در جوامع پیش‌رفته‌تر از نظر اجتماع زندگی بدون این وسایل امکانپذیر نخواهد بود. به تجربه‌ی شخصی دریافته‌ام که هنگام کار با وسایل الکترونیکی زمان بسیار سریع‌تر می‌گذرد (‌نمی‌دانم آیا پژوهشی در این زمینه صورت گرفته یا نه!) و بیشتر اوقات پس از گذشت ۲ یا ۳ ساعت احساس می‌کنم این زمان بسیار کوتاه بوده و برای انجام کاری که موردنظرم بوده کافی نیست.

اولین موضوع در مدیریت زمان این است که «زمان خود را برای انجام چه کارهایی می‌گذرانید و چه مدت برای انجام کار خاص وقت می‌گذارید» و این موضوع به‌خصوص هنگام کار با وسایل الکترونیکی به راحتی قابل تفکیک نیست. در صورتی که به راحتی می‌توان در زمانی که وقت‌تان را با این وسایل نمی‌گذرانید کیفیتی خوب کارهای انجام‌شده را تفکیک نمود.

اگر  فعالیت‌های الکترونیکی شما جزو اسرار نباشد (!) اگر می‌توانید از سرویس Rescue Time استفاده کنید. این سرویس که می‌تواند در سیستم شما نصب شود و با ذخیره‌کردن نام نرم‌افزاری که در حال حاظر فعال است (یعنی شما در حال استفاده از آن هستید) و مدت زمانی که از نرم‌افزار استفاده می‌کنید را ذخیره و این اطلاعات را به سرور خود ارسال می‌کند.

این سرویس نرم‌افزار‌ها و سایت‌های مختلف را دسته‌بندی می‌کند و به هر سایت یا نرم‌افزار امتیازی اختصاص می‌دهد؛ این امتیاز بین -۲ تا ۲ است که به صوت بسیار مخرب (-۲)، مخرب (-۱)، معمولی (۰)، مفید (۱) و بسیار مفید (۲) است. در پیشخوان سایت شما می‌توانید خلاصه‌ای از زمانی که شما در گروه‌های مختلف گذرانده‌اید به صورت نموداری به همراه اطلاعات مفید دیگری را مشاهده کنید.

در بخش دیگری به‌نام Activity Summary شما می‌توانید بیشترین استفاده‌های خود را به صورت نموداری و سپس لیست کلی نرم‌افزارها و سایت‌هایی که استفاده کردید را مشاهده کنید. در این بخش می‌توانید گزینه‌هایی که امتیازدهی غلط دارند یا دسته‌بندی نشده‌اند را دسته‌بندی و امتیاز دهی کنید و یا صرفا استفاده‌ی خود را مشاهده کنید.

با توجه به این‌که این سرویس کم‌کم محبوبیت پیدا کرده است و کاربران زیادی از این سرویس استفاده می‌کنند می‌توان گفت کند بودن سایت محتمل است و دور از انتظار نیست. به غیر از این موضوع بخش پیشخوان سایت (که پس از ورود آن را مشاهده می‌کنید) طراحی ضعیفی دارد. اما به صورت کلی این سرویس سرویس مناسبی است برای بهینه‌ کردن زمان خود.

پی‌نوشت ار شیطان پرسیدند که بندگان خدا را چگونه از راه راست به‌در می‌کنی؟ جواب داد: به آنها می‌گویم هنوز وقت هست…

مراقب باشید که از زمان محدودتان چگونه استفاده می‌کنید چون هرگز نمی‌توانید زمان تلف‌شد را جبران کنید.

3 دیدگاه در “وقت خود را نجات دهید!

    1. واقعا قرار نیست وقتی روی سرویس بزارید مثلا خودتون بهش بگید که امروز ۲ ساعت تو وب چرخیدید. بلکه خودش نگاه می‌کنه ببینه شما چی‌کار می‌کنید. منظورتون از وقت‌گیر بودن سرویس رو نمی‌فهمم!

      1. یه چیزی گفت که یه چیزی گفته باشه. جدی نگیر. مثلا میگن این آمپول رو بزن که دردت کم شه، یارو میگه آمپول خودش در داره که. نمی زنم. کسی که عقلش اینقدره همون بهتر نیست که کل زندگیش تلف بشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *