زیاد خواهی مایکروسافت و نتایج آن برای کاربرانش

http://www.asp.net/mvc/mvc4

اصولا همه میدانیم که مایکروسافت شرکتی نیست که یک محصولی بدهد و بنشیند تا محصولش گل کند. همیشه دوست دارد که در همه شاخه ها سرکی بکشد و محصولی ارائه بدهد. MVC 4 هم یکی از همین سرک کشیدن هاست که شاید نتیجه خوبی برایش داشته باشد. خوب اصولا خیلی ها شاید سوال کنند که MVC چی هست که چهارمین نسخه از آن هم آمده! من اینجا در ابتدا یک توضیح کلی از MVC میدهم سپس میگویم که چرا MVC 4 ممکن است به درد مایکروسافت بخورد.

MVC واژه ایست از اختصار سه کلمه Module و View و Controller. این تکنولوژی ماکروسافت که نسبتا هم جدید به حساب می آید تکنولوژی برای ساختن صفحات وب پویا است که در آن کار ها از همدیگر جدا شده اند. یعنی مانند برنامه نویسی چند لایه که یک پروژه را به چند لایه تقسیم میکنند و لایه ها عبارتند از : بخش نمایش ، بخش انجام کار بر روی داده(هم برای نمایش هم برای ذخیره ، بخش ذخیره داده ، MVC هم برنامه نویسی وب را به سه لایه تقسیم میکند: نمایش(View)، کار بر روی داده(Controller) و ذخیره داده(Module). در MVC نمایش یه صورت HTML 5 و با کمک یک فناوری دیگر از مایکروسافت به اسم Razor که امکان کد نویسی را در کنار کد های HTML مانند PHP  را فراهم می آورد و امکانات جالب دیگری را نیز فراهم می آورد. یک قالب دیگر برنامه نویسی در وب ، سرویس های وب هستند که در اصل نمایشی ندارند و فقط یکسری خروجی تولید میکنند که به صورت object برای برنامه های تحت .net و به صورت XML برای برنامه های جدا از پلت فرم .net ارائه میشوند که میتوان به آنها class های آنلاین گفت و در MVC نیز Controller ها در اصل همین وب سرویس ها هستند که امکان ساختن View برای آنها وجود دارد.

MVC4 Mobile Sample

اما مایکروسافت با MVC 4 اینبار به قسمت برنامه نویسی وب برای موبایل ها روی آورد به اینصورت که MVC 4 در اصل برای برنامه نویسی وب برای موبایل هاست و چون میدانیم که در آینده لپ تاپ ها ممکن است برای عموم به فراموشی سپرده شوند و تبلت ها جایگزین آنها شوند این هم حرکتی از مایکروسافت تا از قافله عقب نماند و برنامه نویسانی که از تکنولوژی های مایکروسافت برای برنامه نویسی استفاده میکنند نیز از عقب نگذرد؛ خوب اصولا یکی از شاخه های مایکروسافت برنامه نویسی است و در موضوع برنامه نویسی نیز با شرکت های دیگری مثل Oracle(بر سر موضوع پایگاه داده) و Google(بر سر موضوع سیستم عامل، سیستم عامل وب و جهان بدون سیستم عامل) بر سر جنگ است.

1 دیدگاه در “زیاد خواهی مایکروسافت و نتایج آن برای کاربرانش

  1. دور نیست زمانی که این دو شرکت به هم ادغام بشن نه به شکلی که اینستا و فیس بوک شدند! به شکلی که در یک دوره زمانی کوتاه AT&T و IBM با هم یکی شدند و از هم پشتیبانی کردند و کل آمریکا رو به دست گرفتند!!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *